Behawiorysta – kim jest i jakie są inne zawody związane z psami?

Behawiorysta - kim jest i jakie są inne zawody związane z psami?

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadomi tego, że nasz pupil może mieć problemy zdrowotne z którymi powinniśmy zwrócić się do lekarza weterynarii, ale również mogą mu doskwierać zaburzenia natury psychicznej. W takim wypadku powinniśmy się udać po poradę do zwierzęcego behawiorysty. Będzie to najbardziej kompetentna i profesjonalna, osoba która pomoże naszemu pupilowi. Jednakże mało kto słyszał o istnieniu takiej osoby. Dlatego poniżej możliwe będzie uzupełnienie swojej wiedzy i dowiedzenie się czym zajmuje się behawiorysta i kto to jest?

Kto to jest behawiorysta?

Behawiorysta zwierzęcy to osoba zajmująca się szeroko pojętym zachowywaniem się zwierząt. Często jednak behawiorysta jest mylony z zoopsychologiem, co oczywiście nie jest tożsamym zawodem. Zoopsycholog zajmuje się tylko psychikom zwierząt. Natomiast behawiorysta odpowiada za wyprowadzenie zwierzęcia z zaburzeń psychicznych za pomocą treningów i opracowywaniu całego leczenia nieprawidłowego zachowania.

Behawiorysta zwierzęcy musi mieć szeroką wiedzę na temat zoopsychologii, biologii, behawioru i etologii. W codziennej pracy behawiorysty przydaje się również psychologia ludzka, ponieważ aby dobrze zdiagnozować zwierzę należy przeprowadzić kompletny wywiad z właścicielem zwierzęcia. Niestety rozmowy i współpraca z ludźmi bywa bardzo często trudniejsza niż praca ze zwierzęciem, dlatego należy przeprowadzić wywiad skrupulatnie i we właściwy sposób.

Zwody związane z psami na ogół nie należą do najłatwiejszych, ale behawioryzm nie dość, że wiąże się z bardzo dużą ilością materiału do przyswojenia, długą obserwacją zwierząt to zaczął on być coraz bardziej potrzebny w społeczeństwie. Ludzie nie muszą zmagać się sami z niechcianym i uciążliwym zachowaniem swoich pupili. Coraz większa ilość behawiorystów na rynku jest również dużym odciążeniem dla lekarzy weterynarii, na których wcześniej spoczywały wszystkie obowiązki dotyczące zwierząt, nawet te związane z zachowaniem.

Zawody związane z psami są ze sobą bardzo ściśle związane i przede wszystkim bardzo dobrze się uzupełniają, dlatego nie ma jednej osoby znającej się na wszystkim. Aby zostać behawiorystą można ukończyć specjalne studia w tym kierunku albo być lekarzem, zootechnikiem lub zoopsychologiem i ukończyć dodatkowo kursy poświęcone behawiorystce.

Czym zajmuje się behawiorysta zwierząt?

Coraz częściej właściciele swoich pupili poszukują jakiejkolwiek pomocy, jeżeli ich zwierzę manifestuje różnego typu niepokojące lub wręcz uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie zachowanie. Właściciele w niektórych sytuacjach są naprawdę zdolni zrobić wszystko byleby jak najszybciej rozwiązać niechciany problem. I w tym wypadku z pomocą przychodzi behawiorysta zwierzęcy. Bardzo często właściciele dowiadują się o istnieniu takiej osoby dopiero gdy pójdą z psem do lekarza weterynarii i on skieruje ich dalej do behawiorysty.

Najczęstszym problemem z jakim próbują walczyć behawioryści to sikanie w miejscach nie odpowiadających właścicielowi, czyli nie do kuwety albo na dworze, tylko na przykład na środku salonu. Jednak właśnie przy tym problemie musimy najpierw wykluczyć wszelkie przyczyny o podłożu medycznym. Później można wdrożyć odpowiednio dobrany trening behawioralny.

Kolejnymi często spotykanymi problemami naszych zwierząt domowych jest uporczywe i nadmiernie głośne szczekanie, które nie dość, że przeszkadza domownikom to również może doprowadzić do konfliktów z sąsiadami. Ciągniecie za smycz podczas spacerów, ucieczki, warczenie bez przyczyny, wszelkie lęki to wszystko należy do codziennych zajęć zwierzęcego behawiorysty.

Kiedy powinniśmy udać się do behawiorysty zwierzęcego?

Trzeba dobrze zrozumieć czym dokładnie zajmuje się behawiorysta zwierzęcy aby udać się do niego z odpowiednim problemem wstępującym u naszego pupila, ponieważ jeżeli sądzimy, że nasz pies robi nam coś na złość to nie musi to od razu oznaczać problemu behawioralnego. Gryzienie naszych butów, kiedy tego nie widzimy może być spowodowane po prostu złym wychowaniem naszego psa lub być zaburzeniem lękowym wywoływanym przez tęsknotę za właścicielem.

Jednoznacznym powodem do udania się na konsultację do behawiorysty z naszym psem jest nienaturalne i anormalne zachowanie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno naszego pupila jak i wszystkich domowników. Napady paniki i zaburzenia lękowe to także powód do zwalczania tego typu zachowania i znalezienia przyczyny ich występowania.

W dzisiejszych czasach powtarzającym się bardzo często problemem natury psychologicznej, który trzeba koniecznie leczyć za pomocą odpowiednich szkoleń jest występowanie lęku separacyjnego. Spowodowane jest to tym, że właściciele psów przeważnie cały dzień spędzają w pracy a psy muszą spędzać ten czas samotnie w domu. Wprawia ich to w zaniepokojenie, lęk i tęsknotę za właścicielem. Często lęk separacyjny objawiający się na początku objawami szału i niszczeniem wszystkich przedmiotów w domu, może zmienić się w psią depresje, która jest groźna dla zdrowia pupila. Dlatego tak ważne jest aby szybko zdiagnozować problem z jakim boryka się nasze zwierzę.

Na co zwróci uwagę behawiorysta zwierzęcy podczas diagnozowania problemu?

Przede wszystkim to czym zajmuje się zwierzęcy behawiorysta opiera się na obserwacji. Zwraca on uwagę na wszystkie szczegóły dotyczące otoczenia zwierzęcia, dlatego często decyduje się na odwiedzenie pacjenta w jego naturalnym środowisku i najlepiej w czasie kiedy w domu są wszyscy domownicy. Tylko wtedy ocena zachowania i znalezienie przyczyny zaburzeń behawioru będzie możliwie jak najbardziej prawidłowa. Odwiedzając zwierzę w jego domu zwróci także uwagę na to jaki zwierzę ma zachowany dobrostan i czy jego potrzeby są zaspokajana w odpowiedni sposób.

Kolejny aspekt pracy behawiorysty to sprawdzenie jak wygląda relacja opiekun-pies. To bardzo ważne ponieważ każda rasa psa potrzebuje różnych bodźców i bliskości ze strony właściciela. Często problemy w komunikacji wynikają z tego, że ludzie źle interpretują zachowania zwierząt często porównując je do zachowania ludzi. Dlatego behawiorysta bardzo często musi pracować także z ludźmi aby pokazać opiekunom jak w prawidłowy sposób reagować na różnego typu zachowania pupila, aby nie utrwalać nieprawidłowej postawy.

Odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta psa to klucz do zdrowia psychicznego naszego pupila. Dieta to czynnik, który wpływa na wszystkie aspekty zdrowia organizmu, dlatego jeżeli nie jest odpowiednio dostosowana pod kątem zarówno ilościowym jak i jakościowym to może doprowadzić do nietypowego zachowywania się zwierzęcia.

Oczywiście nie zawsze problem behawioralny ujawnia się w miejscu zamieszkania naszego pupila, jeżeli taka sytuacja ma miejsce na przykład na spacerze, należy dokładnie opisać miejsce i sytuacje podczas której dochodzi do zaburzenia zachowania. Mogą to być kluczowe informacje pomagające zrozumieć problem naszego pupila i dostosować trening odpowiednio do potrzeb zwierzęcia. Dlatego przede wszystkim podajmy miejsce, czas i okoliczności w jakich zaczyna pojawiać się problem oraz jego dynamikę.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *